Manufacturer of a wide range of products which include 10mm triple wall polycarbonate roof sheet, twinwall polycarbonate roofing sheet, polycarbonate twin wall sheet, multiwall polycarbonate sheet, 16mm multiwall polycarbonate sheet and pdm polycarbonate sheet for greenhouse, gate & window.
₹ 55 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Structure | Triple wall |
| Dimensions | Width:- 4, 7 Ft., Length:- 39 Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 42 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Dimensions | Width:- 4Ft., 7Ft., Length:- 39Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 80% |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| No. of Layers | 2 |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White etc. |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 27 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Structure | Twin wall |
| Dimensions | Width:- 4Ft., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length:- 39Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| No. Of Layers | 2 Layers |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 60% |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Brand | PDM |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
( PDM )Twinwall Polycarbonate Sheet is the number one choice for outdoor project applications because of its superior qualities. Multiwall sheets provide high light transmission while still blocking harmful UV rays. These structured polycarbonate sheets have excellent thermal insulation properties and extremely light in weight. Multiwall sheeting is virtually unbreakable and is 10 times stronger than glass.
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 4 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Color | Clear/ Transparent |
| Brand | PDM |
| Structure | Twin wall |
| Dimensions | Width- 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 39Ft. |
| Material Grade | A Grade |
| No. of Layers | 2 |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 60%,70%, 70%, 60% |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
( PDM ) Twinwall Polycarbonate Sheet is the number one choice for outdoor project applications because of its superior qualities. Multiwall sheets provide high light transmission while still blocking harmful UV rays. These structured polycarbonate sheets have excellent thermal insulation properties and extremely light in weight. Multiwall sheeting is virtually unbreakable and is 10 times stronger than glass. Features : UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting.
₹ 78 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 10 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Thickness | 10mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Color | Transparent |
| Brand | PDM |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Usage | Roof & Partition |
| No. Of Layers | 5 Layers ( X Structure ) |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 50% |
| Dimensions | Width:- 4, 7 Ft., Length:- 39 Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 2500 sq ft
( PDM ) 16mm Multiwall Polycarbonate Sheet is the number one choice for outdoor project applications because of its superior qualities. 16mm Multiwall sheets provide high light transmission while still blocking harmful UV rays. These structured polycarbonate sheets have excellent thermal insulation properties and extremely light in weight. 16mm Multiwall sheeting is virtually unbreakable and is 10 times stronger than glass.
₹ 84 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 16 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| Structure | Triple wall |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Usage | Roof & Partition |
| No. Of Layers | 3 Layers |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | Width:- 4, 7 Ft., Length:- 39 Ft. |
| Transparency | 70% |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 2500 sq ft
16mm Multiwall Polycarbonate Sheet is used in place of Different type of Roofing Shed (wherever strength is needed) & Partitions in residentional & commercial place.
Features:
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Color | Transparent |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Transparency | 80 % |
| Structure | Twin wall |
| Length | 100 Feet (Roll) |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Brand | PDM |
| Available Width | 3,4,5,6,7 Feet |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 37 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8mm |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| Structure | Twin wall |
| Dimensions | Width- 4FT., 7Ft., Length- 39Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Color | Blue |
| Warranty | 10 Years |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage | Roof & Partition |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
( PDM )Twinwall Polycarbonate Sheet is the number one choice for outdoor project applications because of its superior qualities. Multiwall sheets provide high light transmission while still blocking harmful UV rays. These structured polycarbonate sheets have excellent thermal insulation properties and extremely light in weight. Multiwall sheeting is virtually unbreakable and is 10 times stronger than glass.
Available color=Clear, Green, Brown, Blue, Opal White
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 10 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Water Proof |
| Material | PC |
| Transparency | 70 % |
| Length | 39 Feet |
| Material Grade | A Grade |
| Type | Transparent Hollow Type |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Warranty | Long Lasting |
| Available Width | 4 & 7 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Multiwall |
| Thickness | 12 mm |
| Width | 7 ft |
| Length | 39 ft |
| Appearance | Transparent |
| Coating | UV Coated |
| Material Type | Polycarbonate |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India