Prominent & Leading Manufacturer from Jhajjar, we offer pdm polycarbonate transparent sheet 6mm, solid flat polycarbonate sheet 12mm, noise barrier transparent polycarbonate sheet 10mm, pdm unbreakable polycarbonate solid sheet 2mm, polycarbonate compact clear sheet 5mm and polycarbonate solid glass sheet 8mm.
₹ 145 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Brand | PDM |
| Color | Clear Transparent (Can be customized) |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Dimensions | 8ft. X 4ft. (Can be customized) |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 500 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 320 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12mm |
| Thickness of Sheet | 10 mm |
| Brand | PDM |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Dimensions | 8ft. X 4ft. (Can be customized) |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 95% |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 1600 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 255 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10mm |
| Color | Clear Transparent (Can be customized) |
| Brand | PDM |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Usage and Application | Residential & Commercial |
| Dimensions | 8ft. X 4ft. (Can be customized) |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 100% |
Minimum order quantity: 200 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 46 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Brand | PDM |
| Color | Clear Transparent (Can be customized) |
| Features | UV Stabilised, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Appearance | Plain |
| Dimensions | 8ft. X 4ft. (Can be customized) |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 800 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Brand | PDM |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Color | Clear Transparent (Can be customized) |
| Dimensions | 8ft. X 4ft. (Can be customized) |
| Material Grade | A Grade |
| Light Transmittance % | 100% |
| Warranty | 10 Years |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 500 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
PDM Polycarbonate Sheet
₹ 199 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Brand | PDM |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Transparency | 80 % |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Dimensions | 8ft. X 4ft. (Can be customized) |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 500 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 47 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Length | 100 Feet |
| Material | PC |
| Color | Transparent |
| Transparency | 100 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade |
| Type | Plain Transparent |
| Warranty | 10 Years Product life |
| Available Width | 3, 4, 5, 6, 7 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Tamper Proof |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A |
| Light Transmittance % | 95 % |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Is It Anti Corrosive | Yes |
| Weight | 6.5 KG Approx |
| Available Width | 4 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Transparency | 100 % |
| Dimensions | Width: 3 to 7 Feet, Length: 100 Feet |
| Color | Clear/ Transparent |
| Brand | PDM |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Impact Resistant, UV Protected, Weather Proof, Good light transmission, Product life more than 10yrs |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 800 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Milky White |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Applications | Roofing, Partition, Elevation, Railing Cladding etc. |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Impact Resistant, UV Protected, Weather Proof, Product life more than 10 yrs. |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 199 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid |
| Thickness | 8 mm |
| Width | 4 ft |
| Length | 8 ft |
| Appearance | Transparent |
| Coating | UV Coated |
| Material Type | Polycarbonate |
| Warranty | 10 Years |
| Features | Impact Resistant, UV Protected, Weather Proof, Good light transmission, life more than 10Yrs |
Minimum order quantity: 500 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India