Providing you the best range of solid embossed polycarbonate sheets, diamond polycarbonate sheet, embossed polycarbonate sheet, polycarbonate raindrop sheet, pdm polycarbonate sheet embossed and polycarbonate mosaic sheet with effective & timely delivery.
₹ 66 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Color | Clear (Color can be customized on quantity) |
| Design | One Side Textured, One side Plain |
| Brand | PDM |
| Dimensions | 4X100 Ft. (Size Can be customized on bulk quantity) |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 400 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.6mm |
| Brand | PDM |
| Color | Green, Clear, Brown, Blue |
| Features | Water Proof |
| Design | Matt Finish/Frosted |
| Dimensions | Width: 3, 4, 5, 6, 7 Feet, Length: 100 Feet |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Light Transmittance % | 70 % |
| Warranty | 10 Years |
| Available Width | 3, 4, 5, 6, 7 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 800 sq ft
Polycarbonate Diamond Sheets are widely used for roofing applications & various other industry sectors.
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.2mm |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Color | Blue |
| Design | Drop Embossed |
| Brand | PDM |
| Surface Treatment | Embossed |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 800 sq ft
This Embossed Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever no need full transparency) in residential & commercial place both.
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue etc. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 37 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Design | One Side Textured/ One Side Plain |
| Brand | PDM |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
| Color | Clear, Blue, Green, Brown, etc. |
Minimum order quantity: 800 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue etc. |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Design | One Side Textured, One side Plain |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 47 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Tamper proof, waterproof, UV Coated, Durable |
| Material | Polycarbonate Sheet |
| Transparency | 40 % |
| Length | 100 Feet |
| Dimensions | 3x100, 4x100, 5x100, 6x100, 7x100 Feet |
| Material Grade | A Grade |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Warranty | 10 Years Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | UV Protected |
| Features | Tamper Proof |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Light Transmittance % | 60% |
| Warranty | Product life 10 Years approx |
| Available Width | 3, 4, 5, 6, 7 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 34 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Material | Polycarbonate Sheet |
| Length | 100 Feet |
| Dimensions | Width: 3,4,5,6,7 Feet, Length: 100 Feet |
| Material Grade | A Grade |
| Light Transmittance % | 60 % |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 45 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Brand | PDM |
| Color | Blue |
| Features | Tamper Proof |
| Design | BOX |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 40% |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 47 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Brand | PDM |
| Color | Transparent |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Design | One Side Textured, One side Plain |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 800 sq ft
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Sheet Type | Solid |
| Thickness | 2 mm |
| Appearance | Transparent |
| Coating | UV Coated |
| Material Type | Polycarbonate |
| Warranty | 10 Years |
| Features | Impact Resistant, UV Protected, Weather Proof, Good light transmission, Product life more than 10yrs |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | UV Protected |
| Features | Tamper proof & Water proof |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade |
| Light Transmittance % | 70 % |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 800 sq ft
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India