Providing you the best range of polycarbonate solid compact sheet, polycarbonate compact sheet, pdm polycarbonate transparent sheet, clear transparent sheet, 2mm polycarbonate compact sheets and transparent polycarbonate sheet with effective & timely delivery.
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | Clear Transparent |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Area of Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Applications | Covering Railing Gate, Window, Balcony, Canopy, Stairs Side Railing, etc. |
| Dimensions | 4 X 100 Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Brand | PDM |
| Warranty | 5 Years+ |
| Transparency | 100% |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Color | Blue |
| Transparency | 100 % |
| Dimensions | Width- 3Ft., 4Ft., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Brand | PDM |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Warranty | 10 Years |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
Minimum order quantity: 800 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 3 mm |
| Transparency | 100% |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Color | Clear Transparent (Color can be customized) |
| Brand | PDM |
| Dimensions | 4x100 Ft., 8X4 Ft., (Size can be customized) |
| Warranty | 10 Years |
| Light Transmittance % | 60 % |
| Density | Medium |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 49 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Type | Clear Plastic Sheet |
| Length | 50 Feet / 100 Feet |
| Grade | A Grade |
| Standard Sizes | 4x100FT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 800 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 46 / Square Feet Get Latest Price
| Dimensions | Width:-3Ft., 4Ft., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length:- 100Ft. |
| Thickness of Sheet | 2mm |
| Brand | PDM |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue etc. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Warranty | 10 Years |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
Minimum order quantity: 800 Square Feet
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4mm |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Brand | PDM |
| Color | Clear Transparent (Color can be customized) |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Dimensions | 4x8 Ft, 4X50 Ft. (Size can be customized) |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 100% |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 2000 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 31 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.2mm |
| Brand | PDM |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Dimensions | Width- 3FT., 4FT., 5Ft., 6Ft., 7Ft., Length- 100Ft. |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 100% |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White |
Minimum order quantity: 800 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India