PDM Offers Best Quality of (PP) Poly propylene Sheet which is available in various colors & textured. You can use these kind of sheets in interior & exterior both like..To covering railing gate, window and Balcony, making exterior canopy, terrace roof shed and Balcony canopy, Garden roof shed etc.
₹ 12 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 1mm |
| Material | Polypropylene/ PP |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Size | Width: 3,4,5,6,7 Feet, Length: 100 Feet |
| Color | Blue, Clear White, Green etc |
| Product Type | Textured Plastic Sheet |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Brand | PDM |
| Material Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Leather Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 12 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 1mm |
| Color | Blue |
| Size | Width: 3,4,5,6,7 Feet, Length: 100 Feet |
| Material | PP / Polypropylene |
| Usage/Application | Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | PDM |
| Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Box Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 25 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Material | Polypropylene/ PP |
| Color | Clear White, Blue, Green |
| Usage/Application | Resisdential, Commercial, etc |
| Brand | PDM |
| Packaging Type | Roll |
| Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Bamboo Mesh Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 24 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Color | Brown, Blue, Green, etc |
| Usage/Application | Commercial |
| Pattern | Raindrop |
| Waterproof | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Packaging Type | Bundle |
| Brand | PDM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Material | Polypropylene |
| Color | Blue |
| Shape | Rectangular |
| Brand | PDM |
| Usage/Application | Domestic |
| Packaging Type | Roll |
| Density | Medium |
| Warranty | 10 Years |
| Pattern | Raindrop Textured |
| Is It Transparent | Non Transparent |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Raindrop Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Brand | PDM |
| Features | Waterproof, Flexible, Unbreakable, Strong, etc |
| Packaging Type | Roll |
| Size | Width: 3,4,5 Feet, Length: 100 Feet |
| Grade | A Grade Quality |
| Product Type | Textured Plastic Sheet |
| Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Bamboo Mesh Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 11 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Brand | PDM |
| Color | Blue, Green, Clear White, etc |
| Size | Width: 3,4,5 Feet, Length: 100 Feet |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Frosted Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 12 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1mm |
| Color | Green |
| Material | PP / Polypropylene |
| Brand | PDM |
| Usage/Application | Domestic |
| Packaging Type | Roll |
| Size | Width: 3,4,5,6,7 Feet, Length: 100 Feet |
| Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Diamond Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
₹ 12 / sq ft Get Latest Price
| Color | Clear White, Green, Blue |
| Thickness | 1mm |
| Material | Polypropylene/ PP |
| Brand | PDM |
| Roll Width | 3, 4, 5, 6, 7 Feet |
| Size | Width: 3,4,5,6,7 Feet, Length: 100 Feet |
| Length | 100 Feet |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Product Type | Textured Plastic Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 sq ft
We are the leading Manufacturer and Supplier of the best quality range of PP Textured Sheet. these sheets are available in different colors & size. These sheet can be used for covering terrace roof top, railing window, gate & balcony, etc.
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India