Pioneers in the industry, we offer 1.5mm fiberglass roofing sheets, residential fiberglass roofing sheet, platinum green fiberglass sheets, multi mosaic fiberglass sheet, fiberglass galaxy sheets and plain frp sheet from India.
₹ 31 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm |
| Material | Fiber |
| Usage/Application | Residential, Commercial, etc |
| Resin Type | Polyester |
| Surface Treatment | One side glossy, one size textured |
| Size | Width- 3,4,5,6,7,8 Ft., Length- 50 Ft. |
| Color | Blue, Green, Clear, Golden, etc. |
| Warranty | 10 Years |
| Features | Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Design | Fiberglass Sheet with wire mesh |
| Packaging Type | Rolls |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 34 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm |
| Material | Fiber |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | glossy |
| Size | Width-8ft, Length- 50ft. |
| Usage/Application | Residential |
| Features | Weatherproof |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 34 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 3mm |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Fiberglass |
| Brand | PDM |
| Width | 6ft |
| Roll Length | 80ft |
₹ 35 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Thickness Of Sheet | 1mm |
| Surface Treatment | Glossy one side & frosted one side |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Shape | Rectangular |
| Color | Multicolour |
| Warranty | 10 Years |
| Size | 3ft x 50ft, 4ft x 50ft, 5ft x 50ft, 6ft x 50ft, 7ft x 50ft, 8ft x 50ft, etc. |
| Features | Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | FRP |
| Brand | PDM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 34 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Pattern | Printed |
| Resin Type | Polyester |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Glossy one side & frosted one side |
| Shape | Rectangular |
| Warranty | 10 Years |
| Density | Medium |
| Design | Galaxy Platinum |
| Thickness Of Sheet | 1.5 mm |
| Packaging Type | Roll bundle |
| Features | Weatherproof |
| Material | Fiberglass |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Brand | PDM |
| Color | Multicolour |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Clear, Green |
| Usage/Application | Domestic & Industrial |
| Material | FRP |
| Density | High |
| Size | 3x100 Ft., 4x100 Ft., 5x100 Ft. |
| Warranty | 10 Years |
| Method | Machine Made |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Product Type | Both Side Plain FRP Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3000 sq ft
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roof is the more strengthened, safty, and more econimal greenhouse panel with the properties of waterproof, good light transmittance, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roofing usually use a protecting facility in construction site, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, studio light awning and greenhouse etc. as the excellent light transmittance.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1mm |
| Color | Blue |
| Shape | Rectangular |
| Features | Water Proof |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Brand | PDM |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Size | Width-5 Feet, Length- 100 Feet. |
| Packaging Type | Roll |
| Density | Medium |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Warranty | 5+ Years |
| Thickness Of Sheet | 1 mm |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Pattern | Plain Both Side |
| Is It Transparent | Non Transparent |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
1mm Fiber reinforced plastic sheet available 3 colors, which can be used for railing door, window, staircase, roof skylights, balcony railings etc.
Dureable, Leminated, Waterproof, Flexible, Long lasting, Easy to install.
₹ 32 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm |
| Color | Clear |
| Size | 3ft x 50ft, 4ft x 50ft, 5ft x 50ft, 6ft x 50ft, 7ft x 50ft, 8ft x 50ft, etc. |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Warranty | 10 Years |
| Features | Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Material | Fiberglass |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Code | PM:705 |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
This Fiberglass Sheet is available in various colors & size. It’s properties of waterproof, good light transmittance, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
You can use it for Covering Railing Window, Gate & Balcony, Canopy, pergola, Parking shed, courtyard etc.
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India