Manufacturer of a wide range of products which include polycarbonate panel system, multicell panel polycarbonate sheet, poly carbonate skylight, multicell polycarbonate sheet panel and polycarbonate standing seam panel.
₹ 98 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 10 mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Transparency | 100 % |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Brand | PDM |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting, 100% leak proof |
| Warranty | 10 Years |
| Dimensions | Width- 0.915m, Length- 11.9m/6m |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White, Grey etc. |
Minimum order quantity: 6000 sq ft
PDM is an advanced multiwall polycarbonate panel system for a variety of flat or curved roofing and cladding designs.
It enables architects to incorporate natural light, thermal insulation, and structural strength into skylights, facades, and roof designs. Engineered to be lightweight and leak-proof, withstand very high loads, and accommodate thermal expansion and contraction
Typical Applications
₹ 1150 / Square Meter Get Latest Price
| Dimensions | 0.915m x 11.9m |
| Brand | PDM |
| Color | Green |
| Thickness | 12mm |
| Features | Water Proof |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
Minimum order quantity: 350 Square Meter
PDM is an advanced multiwall polycarbonate panel system for a variety of flat or curved roofing and cladding designs.
It enables architects to incorporate natural light, thermal insulation, and structural strength into skylights, facades, and roof designs. Engineered to be lightweight and leak-proof, withstand very high loads, and accommodate thermal expansion and contraction
Typical Applications
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Technique | Cold Rolled |
| Material | Glas |
| Shape | Dome |
| Country of Origin | Made in India |
Polycarbonate skylights are high-quality, durable roofing solutions designed to allow natural light into residential, commercial, and industrial spaces. Made from impact-resistant polycarbonate sheets, these skylights offer excellent light transmission while providing UV protection and weather resistance.
Ideal for rooftops, atriums, walkways, factories, warehouses, and greenhouses, polycarbonate skylights are lightweight, easy to install, and available in various sizes, shapes, and thicknesses. They help reduce electricity consumption by maximizing daylight usage and are a preferred choice for energy-efficient construction.
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 16 mm |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting, 100% leak proof |
| Pattern | Multicells |
| Color | Transparent |
| Dimensions | Width- 0.915m, Length- 11.9m/6m |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
| No. of Layers | Multi Layers |
| Warranty | 15 Years |
| Brand | PDM |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
Minimum order quantity: 6000 sq ft
PDM is an advanced multiwall polycarbonate panel system for a variety of flat or curved roofing and cladding designs.
It enables architects to incorporate natural light, thermal insulation, and structural strength into skylights, facades, and roof designs. Engineered to be lightweight and leak-proof, withstand very high loads, and accommodate thermal expansion and contraction
Main Benefits
Typical Applications
₹ 170 / Square Meter Get Latest Price
| Dimensions | Width- 0.915m, Length- 11.9m/6m |
| Thickness | 20mm |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White, Grey etc. |
| Brand | PDM |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting, 100% leak proof |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| No. of Layers | Multi Layers |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
Minimum order quantity: 6000 Square Meter
PDM is an advanced multiwall polycarbonate panel system for a variety of flat or curved roofing and cladding designs.
It enables architects to incorporate natural light, thermal insulation, and structural strength into skylights, facades, and roof designs. Engineered to be lightweight and leak-proof, withstand very high loads, and accommodate thermal expansion and contraction
Typical Applications
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India