Manufacturer of a wide range of products which include 3mm frp corrugated sheet, 3 mm fiberglass roofing sheet, 2mm fiberglass reinforced plastic sheet, corrugated frp sheet 2 mm, 2mm frp skylight roofing sheet and 1.5mm frp skylight roofing sheet.
₹ 59 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material | FRP |
| Pattern | Corrugated |
| Brand | PDM |
| Feature | Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Color | Clear & Green ( Translucent ) |
| Thickness of Sheet | 3mm |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Dimensions | Width:- 3 Ft., Length:- 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 Ft. |
| Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
| Surface Treatment | Film Coated |
Minimum order quantity: 2500 Square Feet
Applications
Factories, warehouses, car parks, agricultural, freezer, food processing plants, restaurants, laboratory, heat-insulation sheds, weather corridors, lighting sheds, sun sheds, greenhouses, etc
₹ 58 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Resin Type | Polyester |
| Surface Treatment | Laminated |
| Material | FRP |
| Color | Green |
| Features | UV Stabilised, Uniform pigmentation, Laminated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Thickness of Sheet | 3mm |
| Size | Width: 3.5 Ft., Length: 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 Feet |
| Warranty | 10 Years |
| Brand | PDM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roof is the more strengthened, safty, and more econimal greenhouse panel with the properties of waterproof, good light transmittance, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roofing usually use a protecting facility in construction site, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, studio light awning and greenhouse etc. as the excellent light transmittance.
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 2mm |
| Color | Clear & Green |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 2mm |
| Features | UV Stabilised, Uniform pigmentation, Thickness without air pocket, Both side lamination of the sheet |
| Dimensions | Width:- 3 Ft., Length:- 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 Ft. |
| Density | High |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Warranty | 10 Years |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Applications
Factories, warehouses, car parks, agricultural, freezer, food processing plants, restaurants, laboratory, heat-insulation sheds, weather corridors, lighting sheds, sun sheds, greenhouses, etc
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3mm, 4mm, 2mm |
| Pattern | Corrugated |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Laminated |
| Feature | UV Stabilised, Thickness without air pocket, Both side lamination |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Density | Medium |
| Thickness Of Sheet | 2 mm |
| Usage/Application | Roof Covering |
| Warranty | 10 Years |
| Size | Width: 3.5 Ft., Length: 8,10, 12, 14, 16, 18, 20 Ft. |
| Is It Transparent | Transparent |
| I Deal In | New Only |
| Brand | PDM |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roof is the more strengthened, safty, and more econimal greenhouse panel with the properties of waterproof, good light transmittance, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roofing usually use a protecting facility in construction site, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, studio light awning and greenhouse etc. as the excellent light transmittance.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Pattern | Corrugated |
| Shape | Rectangular |
| Brand | PDM |
| Warranty | 10 Years |
| Thickness of Sheet | 2mm |
| Color | Green |
| Usage/Application | Roof Covering, Side Covering, Boundary Covering |
| Dimensions | Width: 3 Feet, 4 Feet, Length: 8, 10, 12, 14, 16 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | FRP |
| Is It Water Proof | Yes |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 1500 Kg
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roof is the more strengthened, safty, and more econimal greenhouse panel with the properties of waterproof, good light transmittance, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roofing usually use a protecting facility in construction site, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, studio light awning and greenhouse etc. as the excellent light transmittance.
₹ 29 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Pattern | Corrugated |
| Shape | Rectangular |
| Material | FRP |
| Thickness of Sheet | 1.5mm |
| Color | Green |
| Size | 4 x 8feet |
| Density | Medium |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | PDM |
| Country of Origin | Made in India |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Commercial |
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roof is the more strengthened, safty, and more econimal greenhouse panel with the properties of waterproof, good light transmittance, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) roofing usually use a protecting facility in construction site, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, studio light awning and greenhouse etc. as the excellent light transmittance.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.5mm |
| Shape | Rectangular |
| Color | Green & Clear ( Translucent ) |
| Surface Treatment | Film Laminated |
| Features | UV Stabilised, Uniform pigmentation, Thickness without air pocket, Both side lamination of the sheet |
| Pattern | Corrugated |
| Warranty | 10 Years |
| Material | FRP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Kg
The PDM FRP corrugated sheets ( machine made ) that we offer are available in different thickness, size and length.
Applications
Factories, warehouses, car parks, agricultural, freezer, food processing plants, restaurants, laboratory, heat-insulation sheds, weather corridors, lighting sheds, sun sheds, greenhouses, etc
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Material | FRP |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue Opaque |
| Dimensions | 1.1 x 3.05 Meter (can be customized) |
| Density | High |
| Warranty | 10 years |
| Resin Type | ISOPHTHALIC RESIN |
| Is It Transparent | Non Transparent |
Minimum order quantity: 350 Kg
Fiberglass reinforced plastic (FRP) Corrugated sheet is the more strengthened, safty, and more econimal with the properties of waterproof, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) Corrugated sheets usually are used as a protecting facility in construction site, industrial roof top, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, etc.
₹ 450 / Square Meter Get Latest Price
| Material | FRP |
| Thickness | 2 mm |
| Pattern | Corrugated |
| Light Transmission | NO |
| Thickness Of Sheet | 2mm |
| Dimensions | 1.07 x 3.05 Meter (can be customized) |
| Feature | UV Stabilised, Thickness without air pocket, Rust Free |
| Usage/Application | Roof Top & Side Covering |
| Color | Blue Opaque (Option: White Opaque) |
| Density | High |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 10 Years |
| Is It Water Proof | Yes |
| Effective Cover Width | 1 Meter |
Minimum order quantity: 350 Square Meter
Fiberglass reinforced plastic (FRP) Corrugated sheet is the more strengthened, safty, and more econimal with the properties of waterproof, heat insulation, strong impact resistant, withstand extreme temperature.
Fiberglass reinforced plastic (FRP) Corrugated sheets usually are used as a protecting facility in construction site, industrial roof top, steel structured workshop and warehouse, canopy, parking sheds, corridors, etc.
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India