Our product range includes a wide range of polycarbonate turbo ventilator base complete set, turbo ventilator fan, turbo roof air ventilator and turbo ventilator polycarbonate base plate.
₹ 2225 / Set Get Latest Price
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| Size | Width: 1.07 meter, Length: 1.7 meter |
| Usage/Application | Construction Site |
| Color | Clear Translucent |
| Features | UV Stabilised, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Brand | PDM |
| Base Shape | Rectangular |
| Corrosion Resistance | YES |
| Diameter | Neck Dia: 24 inch |
| Grade | A Grade |
| Weight | 4 KG Approx |
Minimum order quantity: 10 Set
PDM Polycarbonate Turbo Ventilator Base Plate is made on high-quality standard by using best class of SABIC embossed sheets.
Features:
₹ 1125 / Piece Get Latest Price
| Size | 22 inch |
| Usage/Application | Ventilation |
| Product Type | Turbo Ventilator Fan |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Air Ventilator |
| Features | For Air ventilation purpose |
| Brand | PDM |
| Neck Diameter | 22" |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1225 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Place Of Origin | Delhi |
| Product Type | Premium Quality |
| Type | Air Ventilator |
| Usage/Application | Ventilation |
| Driven Type | Non Power Driven |
| Weight | 4 KG + |
| Neck Diameter | 24" (600MM) |
| Brand | PDM |
| Features | Smooth Rotation, Strong, Long Lasting |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 925 / Piece Get Latest Price
| Material | Polycarbonate SABIC or Covestro Makrolon |
| Usage/Application | Industries |
| Size | Width: 1.07 meter, Length: 1.7 meter |
| Color | Clear Translucent |
| Features | UV Stabilised, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Brand | PDM |
| Base Shape | 6 Naali - Tata Profile ( can be customized ) |
| Corrosion Resistance | YES |
| Diameter | 21" (Neck Dia) |
| Grade | A Grade |
Polycarbonate Turbo Ventilator Base Plate is made on high-quality standard by using best class of Bayer Makrolon embossed sheets.
Features:
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India