Manufacturer of a wide range of products which include pdm polycarbonate compact sheet, polycarbonate roofing sheet, solid polycarbonate clear sheet, pdm solid pc sheet, twin wall polycarbonate sheets and 4mm twinwall polycarbonate hollow sheet.
₹ 148 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Brand | PDM |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Color | Transparent |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Warranty | 10 Years |
| Material | Polycarbonate/ PC |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 320 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 42 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Features | Tamper Proof, Water Proof, Durable |
| Material | Polycarbonate |
| Length | 100 Feet |
| Dimensions | 3x100FT, 4x100FT, 5x100FT, 6x100FT, 7x100FT. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Protected |
| Features | Tamper Proof |
| Material | PC |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade |
| Light Transmittance % | 100% |
| Warranty | Product life up to 10 Years |
| Available Width | 3, 4, 5, 6, 7 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
This PDM Solid Polycarbonate Clear Sheet is used in the place of Different type of Roof Shed, Partitions, Railing Covering and many more applications (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Material Grade | A Grade |
| Warranty | Up to 10 Years Life Span |
| Transparency | 100% |
| Available Width | 3 to 7 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
This PDM Solid Compact Polycarbonate Sheet is used in the place of Different type of Roofing Shed & Partitions (wherever needs full transparency) in residential & commercial place both.
Application/ Usage
Commercial Curtain Wall, Greenhouse, Carport, Awning, Billboard, Security Protection, Highway Sound Insulation, etc.
Advantages
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8mm |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Brand | PDM |
| Dimensions | Width- 4FT., 7Ft., Length- 39Ft. |
| Material Grade | A Grade Quality |
| Usage | Roof & Partition |
| Warranty | 10 Years |
| Transparency | 70% |
| Material | GE SABIC/ Polycarbonate |
| No. of Layers | 2 |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Color | Clear, Green, Brown, Blue, Opal White |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
( PDM )Twinwall Polycarbonate Sheet is the number one choice for outdoor project applications because of its superior qualities. Multiwall sheets provide high light transmission while still blocking harmful UV rays. These structured polycarbonate sheets have excellent thermal insulation properties and extremely light in weight. Multiwall sheeting is virtually unbreakable and is 10 times stronger than glass.
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Dimensions | Width:- 4, 5, 6, 7 Ft., Length:- 39 Ft. |
| Thickness | 4mm |
| Brand | PDM |
| Color | Green, Brown, Blue, Clear etc. |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | UV Protected, Unbreakable, Flexible, Weatherproof, Durable, Long Lasting |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Material Grade | A Grade Quality |
| No. Of Layers | 2 Layers |
| Warranty | 10 Years |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Water Proof |
| Brand | PDM |
| Structure | Twin wall |
| Color | Transparent, White, Green |
| Usage | Roof & Partition |
| Dimensions | 4x39 Feet, 7x39 Feet |
| Transparency | 60% |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
Prayas Jain (Director)
PDM Extrusions Private Limited
Khasra No.99/10/2 6-7,99/11/1 4-0, Gaon Kanonda, Tehsil Bahadurgarh
Jhajjar - 124103, Haryana, India